Jubilarno, 50. izdanje Podravskog zbornika predstavljeno je u utorak, 10.12.2024. u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Mladen Kerstner Ludbreg i Muzeja grada Koprivnice. Ova važna publikacija, koja već pola stoljeća bilježi povijest, kulturu i tradiciju Podravine, okupila je brojne autore i suradnike koji su pripremili raznolike i zanimljive teme, a predstavljanje je održano u vijećnici Centra za kulturu i informiranje "D. Novak" Ludbreg.
Na početku događaja prisutne su pozdravili Stjepan Stjepić, ravnatelj Gradske knjižnice, te Darko Jagić, predsjednik Gradskog vijeća grada Ludbrega. Program su nastavili glavna urednica Podravskog zbornika Vesna Peršić Kovač, urednik Milivoj Dretar, te autori članaka: dr. sc. Danko Dujmović, Robert Kapeš, Mišo Rašan te Domagoj Busija, naš kolega iz knjižnice.
Ove godine zbornik donosi 10 članaka, 12 priloga i književni prilog, a posebna pažnja posvećena je i lokalnim temama. Domagoj Busija istraživao je stanje industrije Ludbrega i okolice kroz prizmu Ludbreškog lista. Istaknuo je kako se u fundusu knjižnice čuva manji broj primjeraka Ludbreškog lista, preteče današnjih Ludbreških novina. Tekst se bavi analizom Ludbreškog lista u vrijeme njegova izlaženja, između 1979. i 1989., kada je gospodarstvo bivše države zahvatila duboka ekonomska kriza.
Robert Kapeš u svom je članku obradio proces stvaranja muzejskog prostora u Bakinoj hiži i Dedekovom dvoru, koji čuvaju etnografske predmete i tradiciju Ludbrega i okolice. Dr. sc. Danko Dujmović, izvanredni profesor s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci, održao je zanimljivo izlaganje o crkvi Sv. Križa u Križovljanu, stavljajući je u kontekst nasljeđa viteških redova. Mišo Rašan predstavio je svoj članak „Prilog poznavanju stranih biljnih vrsta oko Dubravskog jezera“, dok je Milivoj Dretar na kraju izložio članak pod nazivom „Pola stoljeća male podravske enciklopedije“, u kojem je pokušao pronaći nit vodilju svih dosad objavljenih izdanja Podravskog zbornika.
U svom izlaganju, Dretar je podsjetio na značaj ove publikacije koja obuhvaća teme iz bibliotekarstva, povijesti, arheologije, suvremenih društvenih i kulturnih fenomena, prirodoslovlja, etnologije, književnosti, demografije, povijesti umjetnosti, gospodarstva i muzeologije. Spomenuo je i povijest same izdavačke inicijative, naglasivši važnost Izdavačkog savjeta koji je s radom započeo u siječnju 1975. godine, a predvodio ga je Pavle Gaži, tadašnji direktor Podravke, a u čijem je sastavu bila, među ostalima, i Marija Winter.
Ovo jubilarno izdanje Zbornika, kao i sva prethodna, dostupno je za korisnike u Gradskoj knjižnici i čitaonici Mladen Kerstner.