Manifestacija Kajkavski dani u Ludbregu-Kešnerijada održava se povodom obilježavanja dviju obljetnica: rođenja Mladena Kerstnera i snimanja serije Mejaši.
Manifestacija se održava od 10. do 12. svibnja i od 6. do 8. srpnja 2019. godine.
Serija Mejaši nastala je na pozivnom natječaju Televizije Zagreb 1968., a pilot epizoda emitirana je 14. kolovoza 1969. godine. Nakon uspjeha napisana je cijela serija koja prati zgode i nezgode stanovnika podravskog sela. Snimana je u okolini Ludbrega, u mjestu Hrženica.
Mejaši su serija o suvremenom čovjeku podravskog sela. To nije komedija situacije nego realistični mozaik svakidašnjeg života, navika i običaja u selima gornje ili kajkavske Podravine. (Mladen Kerstner, lipanj 1970.)
Cilj je manifestacije podsjetiti na sve one koji su sudjelovali u stvaranju ove serije, Mladena Kerstnera, (autora), Ive Vrbanića (redatelja), Ilije Vukasa (snimatelja), Ante Nole (scenografa) te 40-tak glumaca zagrebačkih i varaždinskog kazališta.
Prisjećamo se TV serije koja još uvijek živi u našem kraju i gdje su stanovnici s radošću dočekivali glumce Smiljku Bencet, Nikicu Novosela i sada već pokojnog Martina Sagnera.

Program se u sklopu Mjeseca hrvatske knjige održava od 2012. godine. Cilj programa je poticanje čitanja naglas i razvijanje ljubavi prema knjizi. Prve godine program je održan u perivoju dvorca Battyany. Sljedeće godine dio programa održan je u dvorcu Drašković u Velikom Bukovcu, a posjetiteljima se pokazalo kako se nekad družilo s knjigom, što su dvorske dame čitale šetajući parkom, kako su nekad mladi plemići iskazivali svoje čitalačko umijeće, a grof i grofica otvorenim srcem vodili dvorcem kako bi se osjetio duh onog vremena i ljubav prema knjizi. Osobito je važno što su nam se pridružili i učenici osnovnih škola. Poruka je jednostavna: ne zaboravimo knjigu, prijateljicu našu, družimo se s njom, čuvajmo je i pazimo. Kako je ona nečujna i tiha, čitajmo je na glas, oživimo je, jer tu je ona samo za vas.

Gradska knjižnica uz potporu Grada Ludbrega 2014. godine pokrenula je ediciju „Ludbreške razglednice“ u sklopu koje objavljuje prigodne tematske knjižice. U formatu razglednica prikladne su kao dar nekome koga se želi upoznati s vrednotama grada u kojem živimo. Nit vodilja Knjižnice je sabrati sve ono vrijedno i reprezentativno za naš grad, sve ono što ga predstavlja na najljepši način. A to su naši znameniti Ludbrežani, koji su pridonijeli razvoju svog rodnog mjesta ili su prenijeli glas o njemu diljem zemlje i šire, tu su i kulturni, povijesni i društveni događaji, štikleci koji predstavljaju ludbrešku baštinu.
Do sada su uz potporu Grada Ludbrega objavljene razglednice: „Marija Winter prva kroničarka Ludbrega“, „Božo Hlastec ludbreški pjesnik“, „Mladen Kerstner književnik i otac“, „Priče i legende iz Lodbringova grada“ i „Vladimir Filipović-hrvatski filozof“.
Svaka od knjižica je ono najbolje što Ludbreg ima i s čime se želi pohvaliti. Objavljene knjižice poklanjamo našim gostima i tako širimo glas o poznatim Ludbrežanima u drugim gradovima Hrvatske.

- tjedan dana sjećanja na ludbreškog kajkavskog pjesnika Božu Hlasteca
(19.1.1923.- 26.1.1994.)
- dječji programi u knjižnici u suradnji s učiteljicama i profesorima OŠ Ludbreg i SŠ
Ludbreg
- programi posvećeni poeziji Bože Hlasteca u OŠ Martijanec, Sv.Đurđ i Veliki Bukovec
- „Mališani Ludbrega Boži Hlastecu“ - dječji program u suradnji s dječjim vrtićima
Radost, Iskrica i Smjehuljica
- 2. natječaj „Božo Hlastec“ za najbolju neobjavljenu kajkavsku pjesmu
- izložba slika pod nazivom „Poezija umjetnosti“
- večer poezije „Božo Hlastec – ludbreški pjesnik“
Sjećanje na Božu Hlasteca Gradska knjižnica organizira od 2012. godine s ciljem poticanja i njegovanja kajkavskog jezika.