Najčitanije u kolovozu 2023.
ODJEL ZA ODRASLE
- Domaća književnost
- Svijet u zrnu pijeska / Iva Gjurkin
- Nekoliko ptica i jedno nebo / Miro Gavran
- Tko se boji lika još / Julijana Matanović
- Jesi online? / Marijana Perinić
- Posljednji dani panka / Gordan Nuhanović
- U okovima prkosa / Inna Moore
- Mali neobični ljudi / Miro Gavran
- Fatalna inspiracija / Suzana Vidas
- Bilježnica Robija K. / Viktor Ivančić
- Ribar i more / Janko Matko
- Strana književnost
- Jedno drvo raste u Brooklynu / Betty Smith
- Užarena oštrica / Chris Wooding
- Moja Aljaska / Kristin Hannah
- Šetač knjiga / Carsten Henn
- Kada zvijezde potamne / Paula McLain
- Pet rana / Kirstin Valdez Quade
- Ove tihe šume / Kimi Cunningham Grant
- Pazi što želiš / Lucy Finn
- Kad si otišao / Maggie O'Farrell
- Fantom / Jo Nesbo
DJEČJI ODJEL
- Slikovnice
- Laku noć, ribice duginih boja / Marcus Pfister
- Dan na plaži / Axel Scheffler
- Mačak u čizmama / Braća Grimm
- Zmajevi / Tony Wolf
- Ptice / Kašmir Huseinović
- Mrzovoljni majmunčić / Suzanne Lang
- Čarobne naočale / Ana Dobričić
- Jakov zna sve / Lada Franić
- Lijepo je imati dom / Silvija Šesto
- Psi u svemiru / Jasna Žmak
Iva Gjurkin: Svijet u zrnu pijeska
Svijet u zrnu pijeska raskošan je roman o mladoj ženi Nori koja krajem 19. stoljeća odlazi iz doma i stiže u grad odvojen od ostatka svijeta. Stanovnici grada su rukotvorci, a svatko od njih bavi se onim što voli. U naizgled idealnom okružju Nora pokušava naći svoj put, a pritom se lomi između dvaju svjetonazora u kojima se reflektiraju temeljna razmišljanja Istoka i Zapada: je li ispravan put objektivizam ili subjektivizam? Treba li se povoditi razumom ili emocijama? Slijedeći naputak rukotvoraca da se bavi onime čime se želi baviti, kao što to čine i oni, Nora odlučuje biti pripovjedačica. Iz njene odluke proizlazi jedno od glavnih pitanja kojima se roman bavi: koliko priče koje pričamo utječu na naš život i život drugih? Kako nas priče koje slušamo odrastajući oblikuju i kakvi postajemo slušajući što bismo trebali, a što ne?
Betty Smith: Jedno drvo raste u Brooklynu
Omiljeni klasik američke književnosti o odrastanju jedne djevojčice na prijelazu stoljeća, "Jedno drvo raste u Brooklynu" potresna je i dirljiva priča, istovremeno ispunjena suosjećanjem i surovošću, smijehom i tugom. Francie Nolan, osjetljiva, maštovita djevojčica prepuna ideala, i njezine gorko-slatke formativne godine provedene u sirotinjskoj četvrti Brooklyna, očarale su i inspirirale milijune čitatelja širom svijeta. Dojmljiva, tužna i prelijepa priča o svakodnevnim iskustvima nezaboravne obitelji Nolan, ispripovijedana je s dubokom iskrenošću i istinskom nježnošću, u književnom djelu koje uspijeva savršeno dočarati jedno mjesto i jedinstveni trenutak njegove prošlosti, a u isto vrijeme bogata je riznica univerzalnih životnih istina i općeljudskog iskustva. Ovo je djelo duboko i neporecivo istinito, a upravo to je razlog zašto ova knjiga, i šest desetljeća nakon što je prvi put objavljena i doživjela trenutačan uspjeh, još uvijek dopire do čitatelja neovisno o njihovu porijeklu i životnim okolnostima.
Marcus Pfister: Laku noć, ribice duginih boja
Topla, utješna priča iz serije slikovnica o Ribici duginih boja donosi priču o razgovoru mame i ribice koji je zapravo metafora odrastanja i neprekidne roditeljske brige te podrške kroz djetetov život. Umirujuće mamino obećanje da će bez obzira na potencijalne opasnosti uvijek biti uz nju donosi ribici potreban mir i spokoj prije spavanja. Autorska slikovnica prepoznatljivih ilustracija namijenjena je djeci predškolske dobi.