Prohladna jutra najavljuju nam skori dolazak jeseni. Tijekom ljetnjih mjeseci u knjižnici smo postavili nove police na Odjelu za odrasle, a višak knjižne građe pospremili smo u naše novo spremište u podrumu.


Naš knjižni fond tijekom ove godine obogatili smo za 500-ak novih naslova. Ukoliko ste našli vrijeme za knjigu, vjerujemo da će ovi kratki osvrti na nove naslove pripomoći u izboru omiljenog štiva.


Anita ŠUMER, Kvasomanija,

Kvasomanija
Kad sam 2012. godine iz ljubavi prema suprugu Saši počela peći kruh s domaćim kvasom, nisam ni pomislila kamo bi me mogla odvesti ta jednostavna fermentirana mješavina brašna i vode. I dogodilo se sljedeće: više od 40 milijuna pregleda na društvenim mrežama, brojne radionice diljem svijeta, međunarodni projekt The Quest for Sourdough, prvi slovenski kvas, moj Rudl, u svjetskoj knjižnici kvasa u Belgiji, četiri izdanja Kvasomanije u Sloveniji, prijevodi na strane jezike te, napokon, i ovaj dugo očekivani nastavak moje prve knjige.

Ali kada vas vode predanost, strast, ljubav i želja da pomažete drugima, čini se da sve to dođe samo od sebe. Dosad sam s Rudlom proputovala dvanaestak zemalja i održala stotinjak radionica o pečenju s kvasom za više od 1300 nadahnutih polaznika. Kad vidim njihovu radost, strast i ljubav, znam da sam bliže ostvarenju Sašove i svoje zajedničke misije – potaknuti što više ljudi na pečenje s kvasom kako bismo jeli što bolji kruh! (Anita Šumer)

 

 

 

 

Paul Bowles, Sabrane priče

 

Sabrane pričePaul Bowles kultni je američki pisac 20. stoljeća koji se prvo proslavio kao skladatelj, a potom je publiku širom svijeta osvojio romanom Zaklon od neba, po kojem je Bernardo Bertolucci snimio film Čaj u Sahari.
Sabrane priče sjajan su presjek njegove dugogodišnje spisateljske karijere koju je većim dijelom proveo u sjevernoafričkom gradu Tangeru, no vodi nas i na Daleki istok, u Južnu Ameriku i Europu – gdje god je u svom dugom i umjetnošću ispunjenom životu boravio. Preteča beat-generacije, Bowles pripovijeda o ljudima, prostorima i krajevima u koje nismo nikad nogom kročili, ali istovremeno otkriva u njima i ono univerzalno, duboko ljudsko, što svi dijelimo. U njegovim pričama osjećamo b?lo, tuge i terete njegovih likova, ali i onu iskru zbog koje se život unatoč svemu nastavlja. Nimalo ne štedeći svoje likove, Paul Bowles majstorski oslikava čovjekove mane i sitničavosti sjajno prikazujući oporost života, ali i ljudsku vitalnost. Jasnoćom koju kritičari nazivaju halucinantnom, neumoljiv poput pustinjskog vjetra, on šalje svoje likove u emotivne i stvarne pješčane oluje kroz koje se mogu probiti samo oni najjači. Šezdeset dvije priče sabrane u ovom djelu sjajna su ostavština ovog fascinantnog autora.

 

 

 

 

Virginie GRIMALDI, Krajnje je vrijeme da ponovo upalimo zvijezde

 

Krajnje je vrijeme da opet upalimo zvijezdeTopla, duhovita i dirljiva priča o majkama i kćerima, snazi obitelji i prilikama koje dolaze kad odlučimo krenuti putem kojim se rjeđe ide. Život je prolazan i taj je osjećaj tridesetsedmogodišnjoj Anni jako dobro poznat: samohrana je majka, a iako danonoćno radi, vječno je bez novca i u dugovima. Svoje dvije kćeri, Chloé i Lily, gotovo da i ne vidi. Dok tinejdžericu Chloé muče ljubavni jadi i smisao života, dvanaestogodišnja Lily ima problema u školi, ne voli baš previše ljude i draže su joj životinje, osobito štakor kojeg je potajno udomila i nazvala po vla¬stitu ocu – jer otac je prvi napustio brod koji tone. Kad shvati da joj malo nedostaje da izgubi one koje voli najviše na svijetu, svoju djecu, Anna donosi ludu i hrabru odluku koja će im svima promijeniti živote: iznajmljuje kamper i kreće s kćerima na put prema Norveškoj i polarnoj svjetlosti kako bi ostvarila svoj san i ispunila jedno obećanje. Tako započinje uzbudljivo putovanje puno iznenađenja i dirljivih susreta tijekom kojeg će se Anna, Chloé i Lily uistinu povezati i spoznati pravu snagu ljubavi i međusobnog uvažavanja. Najprodavanija francuska spisateljica Virginie Grimaldi povest će vas na zabavno putovanje puno emocija i ljudskosti. Putovanje koje će vas nadahnuti da svim svojim bićem uživate u životu. I da najmilijima poželite reći da ih volite.

 

 

 

 

 

Vedrana Rudan, Doživotna robija

Doživotna robija
Nakon šest godina Vedrana Rudan ima novi roman, oštar i provokativan, kao što nas je navikla, ali i drukčiji, tiši i melankoličniji od dosadašnjih, psihološki iznijansiran i slojevit, s neočekivanim obratom koji majstorski naglašava dvojbu s kojom se glavna junakinja bori cijeli život. I Doživotna robija je roman o ljubavi i njenom naličju – jednoj od omiljenih tema Vedrane Rudan – ali ovaj je put uz ljubav prema muškarcu, kojeg voli i koji je voli, u fokusu ljubav prema djeci.

Roman je napisan vješto i čita se u dahu. Ima u njemu i preljuba, seksa, malih i velikih izdaja, smrti najbližih i najdražih, dakle, svega onog što gradi naše živote, tu je čak i jedno ubojstvo… No čitatelj će se suočiti i s puno potresnih stranica na kojima se precizno secira odnos majke i kćeri, propituje roditeljska ljubav koja mnogima osmišljava život, ali mnoge i porobljuje, kaže autorica. I upravo zato je ovaj roman hrabar. Vedrana Rudan se u njemu usudila dirnuti u najveći tabu, ljubav prema djeci, usudila se pokazati koliko je taj odnos složen i koliko može biti razoran usprkos tome što je ispunjen ljubavlju (ili baš zato što je ispunjen ljubavlju).

Ali to nas, naravno, ne iznenađuje, jer upravo to je ono što ona uvijek radi – ide tamo gdje se drugi ne usuđuju!

 

 

 

 

Pavao Pavličić, Klub čitatelja

Klub čitatelja
Redoviti posjet sina majci u umirovljeničkom domu u zagrebačkom Trnju te će proljetne subote izići izvan okvira uobičajenog druženja. U domu su se, kao što će ga majka izvijestiti, počele događati čudne stvari i to članovima tamošnjeg kluba čitatelja. Oni, naime, dobivaju nesvakidašnje sposobnosti. Premda je to djelovanje pozitivno, svejedno unosi nemir u ustaljeni život stanovnika doma, a moguće je i da neće moći proći bez posljedica i utjecaja i na širu okolinu. Tako se Bakutin sin, kao školovan i iskusan čovjek, uključuje u neobične događaje pokušavajući pronaći uzroke čudnovatih pojava koje se sve tiču pitanja ukusa: lijepo i ružno u jeziku, književnosti, slikarstvu, glazbi pa i međusobnom ljudskom ophođenju i ponašanju. Otvara se tema za pomno promišljanje o kojoj svi uključeni imaju svoje stavove i mišljenja.