Pred gotovo punim parterom nove ludbreške dvorane jučer, 10. studenog, održano je predstavljanje nove, druge po redu, knjige Ludbrežanina Aleksandra Horvata, svima poznatog kao Aco.

Bio je to događaj koji je okupio Acijevu obitelj, prijatelje, kolege književnike pa i čitatelje Ludbreških novinama koji svakog mjeseca s nestrpljenjem čekaju njegovu kolumnu na zadnjoj stranici.

Nova knjiga ‘Meni je v Ludbregu lepo’ u sebi sadrži upravo njegove kajkavske kolumne koje su objavljivane u Ludbreškim novinama u periodu od 2018. do 2020. A kako je uopće došlo do te suradnje, prisutnima je ispričala urednica Ludbreških novina, a ujedno i urednica knjige Iva Havaić.

promocija iva– To je zapravo jedna moderna priča 21. stoljeća jer nas je spojila društvena mreža. Aco je na Facebooku objavio jednu kratku, zanimljivu priču, a mi smo u to vrijeme razmišljali kako uvesti neki novi sadržaj u naše novine. Eto, bila je to jednostavno savršena kombinacija. Acija naravno nije trebalo dugo nagovarati. Vidjeli smo da je to pun pogodak kad su nas ljudi počeli zaustavljati i pričati nam da su išli u šetnju samo zato da vide ono drevo koje Aco spominje ili da su kuhali neko jelo samo zato jer ih je on podsjetio na to jelo. – ispričala je Iva Havać.

Komentar po komentar, pohvala po pohvala, kolumna po kolumna, godina po godina, i eto knjiga.

– Nekojima več celo leto, i više, pripovedam, da bumo od prve tri lete, znači od dve jezere osamnajste do dve jezere dvadesete, sa štiva z te zadnje novinske strane na kup deli i stisnuli v jenu lepu veliku pofarbanu knigu. I evo ga, to smo i napravili. I kaj da rečem. Srečen sam kaj je tak zišlo. – kaže Aleksandar Horvat.

A sve to vjerojatno se ne bi desilo, da publika, odnosno čitatelji nisu u Acijev tekstovima prepoznali smisao za detalj, stvaranje atmosfere, humorističan zaokret, da se nisu poistovjetili s ljubavlju za rodnim mjestom – Ludbregom i da nisu prepoznali njegovo čisto i dobronamjerno srce.

Da bi nastala jedna ovakva knjiga potrebno je imati i prijatelje i suradnike na koje autor može računati. Za Aleksandra Horvata to su upravo ljudi koji su jučer sudjelovali u predstavljanju njegove knjige, a među kojima je i jedan od grafičkih urednika Ludbreških novina i fotograf Miroslav Vađunec, odnosno Mirek kako ga mi u redakciji volimo zvati, a koji je zaslužan za vizualni dojam knjige i finalizaciju prijeloma.

– Vizuali odnosno u ovom slučaju fotografije su veoma bitne za knjigu jer upotpunjuju sadržaj te knjige. Za ovu knjigu smo fotografije birali prema tekstu i to stvarno nije bilo lako jer je moja arhiva poprilično velika i nije sortirana kako bi možda trebala biti. Samu finalizaciju grafičkog prijeloma Aco i ja smo odradili u svega 4 dana. Naravno prije toga je bilo puno neformalnih razgovora u smislu, možda ovo ovak, možda ono onak. Aco je došao s nekom generalnom idejom i generalnim konceptom i onda smo zajedno odrađivali ove finalne stvari. – objasnio je Miroslav, a Aleksandar se nadovezao kako je izuzetno zadovoljan finalnim rezultatom.

O autoru je ovom prigodom govorila i hrvatska književnica iz Đurđevca, autorica preko 60 knjižnih naslova, ‘dama sa šeširom’ Božica Jelušić.božica jelušić

Između ostalog Acija i mene su povezale silnice i to prijateljske, literarne, zavičajne. Posebno nas veže ljubav prema našem zavičaju. Volimo sve što mu pripada, pretežito jezik. Mi smo čuvari jezika, čuvari memorije. Aco ima jedan urođeni smisao za humor i to onaj trenutni, njemu stalno skaču iskrice. To je čini mi se, sudeći po Kerstneru i još neki autorima, v Ludbregu malo specifično gdje imate taj nekakav poštpotljivi, podbodljivi, zgodni humor kad se sam sebi malo podsmjehuje. Osim toga Aco ima i izrazitu društvenu inteligenciju i zna zamisliti da tekst čita netko kome on sad u jednom živahnom, neposrednom trenu želi opisati, dočarati o čemu on sad razmišlja. Njegovi tekstovi nisu pretenciozni, jednostavni su, ali uvijek imaju poantu. Aco uvijek zna gde treba stati. – istaknula je između ostalog.

Za kraj spomenimo kako su u programu sudjelovale ludbreške ‘Pajdašice’ koje uvijek uspiju podići cjelokupnim dojam na još jednu razinu više, a publika je imala prilike čuti i dva tekst te jednu pjesmu iz knjige u interpretaciji samog autora što je bio, rekli bismo po reakcijam, pun pogodak.

Predstavljanje knjige održano je u suradnji Centra za kulturu i informiranje ‘D. Novak’ Ludbreg koji je ujedno i nakladnik knjige te Gradske knjižnice i čitaonice Mladen Kerstner koja je ovaj događaj uvrstila u program Mjeseca hrvatske knjige.

( Tekst preuzet s portala Ludbreške e-novine: https://ludbreske-novine.com.hr/ )