U povodu Svjetskog dana čitanja naglas koji se obilježava danas, 3. veljače, za naše najmlađe korisnike pripremili smo virtualno čitanje priče “Tebi već se sniva”.
Riječ je o prekrasno ilustriranoj uspavanki sa stihovima o godišnjim dobima, koja spavaju i bude se u životnom ciklusu.
Djeca spavaju, odrasli spavaju, životinje spavaju i godišnja doba spavaju također. Kada je zima budna, ostala tri godišnja doba spavaju. Kada zima odlazi snivati, proljeće se budi iz sna. Ljeto se budi nakon proljeća i jesen slijedi nakon ljeta, na kraju vraća se zima.
Autorice ove prekrasne slikovnice su sestre Haddy Njie i Lisa Aisato.
Uživajte u priči!

Ovom aktivnošću uključili smo se u nacionalnu kampanju „Čitaj mi!” koja promiče važnost čitanja djeci naglas od rođenja s ciljem da čitanje naglas postane stalnom aktivnošću u obiteljima s malom djecom i sa željom da usluge za bebe i djecu rane dobi i njihove roditelje postanu dijelom stalnih knjižničnih programa.

Pozivamo vas da pratite naše aktivnosti i događaje za najmlađe korisnike u ovoj 2021. godini koju je Vlada RH proglasila Godinom čitanja.

Zašto je važno čitati naglas djetetu od najranije dobi?
• Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje te ih predstavlja kao izvore ugodnog, vrijednog i uzbudljivog iskustva. Djeca, koja od najranije dobi nauče vrijednost knjiga, najčešće postanu vrsni samostalni čitatelji.
• Glasno čitanje pomaže djeci povezati ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih djeci proširuje dječji vokabular i proširuje njihovo opće znanje.
• Glasno čitanje omogućuje roditeljima, bakama i djedovima, braći i sestrama, učiteljima, rodbini i prijateljima da budu čitateljski uzori djeci. Na taj se način njihova ljubav prema knjizi lako prenosi na djecu.
• Glasno čitanje djeci otkriva literaturu koju možda nikada sami ne biste otkrili, poput poezije, kratkih priča...
• Glasno čitanje omogućuje djeci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima. Na taj način djeca bolje razumiju složene rečenične strukture.
• Glasno čitanje omogućuje djeci maštanje o ljudima, mjestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživjeli.
• Glasno čitanje stvara vezu između djeteta i odraslog koji mu čita te im tako osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju vještina čitanja i pisanja.
• Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom.
• I na kraju, ali ne i manje važno - glasno čitanje je zabavno!