publika Zdenka Čavić

Tradicionalna manifestacija „Čitajmo grofovski“ održana je 15.10.2020. u dvorcu Batthyany u nešto izmijenjenom obliku. Predstavljena je jedna već renomirana književnica, Zdenka Čavić.

G-đa Čavić je Koprivničanka, dobro poznata ludbreškoj publici zbog njezine suradnje s Knjižnicom koja je započela prije šest godina sudjelovanjem u programu „Poezija pod zvijezdama“. Uglavnom piše poeziju, a „Niska crnih bisera“ joj je prvo prozno djelo. Članica je Matice hrvatske, Hrvatskog sabora kulture, Varaždinskog književnog društva, Udruge „Kvaka“ i KUD-a „Podravka“. Objavljivanjem knjige „Niska crnih bisera“ postala je članicom Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne.
Knjiga se sastoji od kratkih priča podijeljene u četiri segmenata: Prikrivene strasti, Neki drugi svjetovi, Putovanje u bol i Koraci. Svaka priča nosi svoje obilježje, protkana ljudskim sudbinama, za neke sa sretnim, a za neke s tužnim završetkom. Kroz opisane likove upoznajemo muškarce i žene, uglavnom žene, noseći životno breme kao dio svoje sudbine.
Moderatorice Ljubica Ribić i Edita Kutnjak-Zlatar svojim izvanrednim vođenjem kroz knjigu i postavljenim pitanjima autorici, približile su publici smisao sadržaja, dale drugu dimenziju viđenja životne stvarnosti i prodrle u dubinu duše književnice otkrivši onu iskru koja se rasplamsava i vodi u neke više sfere.
Kako bi publika dobila percepciju o pričama iz knjige, svojim doživljajem i interpretacijom dijelova odabranih priča, pobrinuli su se čitači Knjižnice Đurđa Kokanović, Katerina Zagorc i Aleksandar Horvat.
Za još dojmljiviji utisak pobrinuo se glazbeni gost i autoričin prijatelj Ivica Suvalj pjesmama Kemala Montena, Borisa Novkovića, Indexa, Parnog valjka, Olivera Dragojevića...
Promocija knjige bila je i humanitarnog karaktera. Skupljenih 950,00 Kn od prodaje, g-đa Čavić je darovala Inner Wheel Clubu iz Varaždina kao potporu za pomoć učenicima u školovanju
(što je dio programa kojim se klub bavi).
Ovim cjelokupnim događajem, Knjižnica je još jednom dokazala da se kultura može podići na viši nivo i opet nadmašila sebe u organizaciji književnih večeri.

Autor: Katerina Zagorc