Knjižnica police

S povratkom učenika u školske klupe Gradska knjižnica i čitaonica „Mladen Kerstner“ završila je s ljetnim radnim vremenom i za korisnike je otvorena od 7 do 19 sati. Opuštanje na godišnjim odmorima i propisane epidemiološke mjere ipak su utjecali na smanjenje broja posjeta gradskoj knjižnici, a samim time i na broj posuđenih knjiga.
Na listi najčitanijih autora u kategoriji hrvatske književnosti, uvjerljivo je na prvome mjestu „Gordana“ Marije Jurić Zagorke. Odmah do nje je nova književna zvijezda iz Međimurja, Kristian Novak, sa čak svoja dva naslova: „Črna mati zemla“ i „Ciganin, ali najljepši“. Među prvih pet najčitanijih naslova nalaze se „Džungla“ Davora Rostuhara i „Krokodilina ili razgovor o istini Miroslava Krleže.

1. Gordana / M. J. Zagorka
2. Črna mati zemla / Kristian Novak
3. Ciganin, ali najljepši / Kristian Novak
4. Džungla / Davor Rostuhar
5. Krokodilina ili Razgovor o istini / Miroslav Krleža
6. Tajna krvavog mosta / M. J. Zagorka
7. Tunel na kraju svjetla / Franjo Janeš
8. Vođa navale / Zvonimir Majdak
9. Glas naroda / Pavao Pavličić
10. Anđeo u ofsajdu / Zoran Ferić

Na prvome mjestu liste najčitanijih naslova strane književnosti je roman „Žrtva bez lica“ Stefana Ahnhema. Možda su mnoge teorije zavjere o nastanku korona virusa razlog što je „1984“ Georga Orwela na viskom drugom mjestu liste najčitanijih knjiga ovoga ljeta.
Ludbrežani su ljubitelji žanra znanstvene fantastike, pa ne iznenađuje visoko treće mjesto znanstveno fantastičnog romana “Digitalni ugljik” Richarda Morgana čijoj je popularnosti pridonijela i Netflixovoj seriji snimljena prema Morganovu romanu.
Među prvih pet najčitanijih stranih naslova je i ljubavna napetica „U prinčevoj postelji“, prvi roman Sabrine Jeffries iz vruće serije o tri nestašna polubrata. Njihov otac kraljevske krvi odrekao se sve trojice, no oni sklapaju tajni savez koji će im pomoći da ostvare sve svoje želje...

1. Žrtva bez lica / Stefan Ahnhem
2. 1984 / George Orwell
3. Digitalni ugljik / Richard Morgan
4. Leopard / Jo Nesbo
5. U prinčevoj postelji / Sabrina Jeffries
6. Macbeth / Jo Nesbo
7. Mali požari posvuda / Celeste Ng
8. Ona prije mene / J. P. Delaney
9. Obitelj / Tony Parsons
10. Gospodarica smrti / Ariana Franklin

Listu najčitanijih publicističkih naslova predvodi knjiga „12 pravila za život“ J.B. Petersona. Poznati klinički psiholog u ovomu svjetskom bestseleru odgovara na najteža životna pitanja povezujući istine drevnih tradicija sa zapanjujućim otkrićima najnovijih znanstvenih istraživanja.
U ovoj knjizi iznimne snage pronaći ćete 12 vrlo jednostavnih, ali dubokih i mudrih pravila koja će vam pomoći da dovedete svoje misli, svoju osobnost i svoj dom u red te da radeći na vlastitomu poboljšanju ujedno poboljšate i cijeli svijet.

1. 12 pravila za život / J. B. Peterson (Split Verbum, 2018.)
2. Zemljom su hodali divovi / Zecharia Sitchin (Zagreb : TELEdisk, 2018.)
3. Popularna lingvističko-valna genetika / Pjotr Petrovič Gariaev (Zagreb : TELEdisk, 2018.)
4. Lagom : švedsko umijeće uravnotežena života / Linnea Dunne (Zagreb : Mozaik knjiga, 2018.)
5. U okovima geografije / Tim Marshall (Zagreb : Znanje, 2018.)
6. Medicinski medij : celerov sok / Anthony William (Zagreb : Planetopija, 2020.)
7. Nalozi za ubojstva / Amy Knight (Zagreb : Profil knjiga, 2018.)
8. Od knjige do oblaka / Ruža Jozić (Zagreb : Alfa, 2019.)
9. CBD ulje / Rachna Patel (Zagreb : Planetopija, 2019.)
10. Kako manje misliti / Christel Petitcollin (Zagreb : Poetika, 2020.)

Dječji odjel

U prvih deset najčitanijih naslova za mlade čak su četiri od J. K. Rowlinga: „Harry Poter i kamen mudraca“, „Harry Poter i Red Feniksa“, „Harry Potter i zatočenik Azkabana“, te „Harry Potter i plameni pehar“.
Naslov „Polarno svjetlo“, prvi dio romaneskne trilogije "Njegove tamne tvari" Philipa Pullmana, zauzeo je visoko treće mjesto na listi najčitanijih naslova za mlade. Vjerujemo da će doživljaji djevojčice Lyre, koja živi u svijetu uvelike nalik našem, ali po mnogočemu i različitom ovog nagrađivanog i cijenjenog britanskog pisca za djecu, čija se djela odlikuju natprosječnim pripovjedačkim stilom, majstorskom karakterizacijom likova i dinamičnom fabulom i dalje zanimati mlađu čitalačku publiku.

1. Harry Potter i kamen mudraca / J. K. Rowling
2. Harry Potter i Red Feniksa / J. K. Rowling
3. Polarno svjetlo / Philip Pullman
4. Harry Potter i zatočenik Azkabana / J. K. Rowling
5. Mi djeca s kolodvora ZOO / Christiane F
6. Harry Potter i plameni pehar / J. K. Rowling
7. Šest vrana / Leigh Bardugo
8. Igrač broj 1 / Ernest Cline
9. Zaključna ocjena / R. L. Stine
10. Greška u našim zvijezdama / John Green

„Gregov dnevnik“ Jeffa Kinneya i „Tajni život Marte Grigor“ Ivane Guljašević Kuman predvode listu najčitanijih naslova za djecu. A u prvih top pet najčitanijih nalazi se još jedan naslov Gregova dnevnika „Rodrick rastura“, te naslovi „Ottolina na putovanju“ Chrisa Riddella i „Nikadgrad: kušnje Morrigan Crow“ Jessice Townsend.

1. Gregov dnevnik : kronike Grega Heffleyja / Jeff Kinney
2. Tajni život Marte Grigor : izgubljena slika / Ivana Guljašević Kuman
3. Gregov dnevnik : Rodrick rastura / Jeff Kinney
4. Ottolina na putovanju / Chris Riddell
5. Nikadgrad : kušnje Morrigan Crow / Jessica Townsend
6. Tom Gates : moj savršeni svijet / Liz Pichon
7. Gregov dnevnik : dugo putovanje / Jeff Kinney
8. Istraživač / Katherine Rundell
9. Djedov veliki bijeg / David Walliams
10. Tom Gates : odlični izgovori (i druge dobre fore) / Liz Pichon

„Zgode Medvjedića Winnie Pooha“, najviše je posuđivana slikovnica na Dječjem odjelu. Klince su još zanimali Svijet prometala, te Zgode tri praščića. Oni s istraživačkim duhom tražili su odgovor na pitanje Što se može ukrasti, a u top pet najčitanijih je slikovnica posvećena zanimanjima.

1. Medvjedić Winnie Pooh
2. Zaviri u: Svijet prometala / Rob Lloyd Jones