U izlogu Knjižnice i čitaonice „Mladen Kerstner“ Ludbreg postavljena je izložba memorabilija hrvatskog nacionalnog junaka Petra Zrinskog. Riječ je o stotinjak predmeta koje čine manju kolekciju u vlasništvu prof. Milivoja Dretara, ujedno i autora izložbe. U godini koju su obilježile velike godišnjice – 400. rođendan i 350. obljetnica tragične smrti važno je da se o Petru Zrinskom, banu književniku i ratniku po kojem ime nosi i jedna od središnjih ludbreških ulica, što više govori.

Među predmetima koji su izloženi na panoima nalaze se razglednice, slike, crteži, knjige, čak je ulična tabla s njegovim imenom. Petar Zrinski jedna je od najpoznatijih povijesnih ličnosti 17. stoljeća, istaknuti borac protiv Osmanlija, sudionik Tridesetogodišnjeg rata, graditelj dvoraca, prevoditelj i pisac, veleposjednik. Istaknuo se kao jedan od vođa protuhabsburške urote radi čega je i na kraju pogubljen 30. travnja 1671. Među zanimljivostima kolekcije je i novčanica od 5 kuna koja se nekad koristila, posvećena Zrinskom i Frankopanu. Prvotno je izložba bila postavljena u holu Osnovne škole „Petar Zrinski“ u Jalžabetu, a 30. lipnja otvorena je i u Ludbregu. Predstavio ju je autor Milivoj Dretar, dok je Vlatko Hlupić interpretirao „Moje drago serce“, oproštajno pismo Petra Zrinskog napisano večer uoči smaknuća. Prisutne je pozdravio i Stjepan Stjepić, ravnatelj knjižnice. Izložba se može pogledati do 14. srpnja.