Danas obilježavamo Međunarodni dan dječje knjige i 8. obljetnicu prve nacionalne kampanje za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja „Čitaj mi!“. Podsjećamo, kampanja je pokrenuta 2. travnja 2013. godine povodom Europske godine čitanja naglas kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja.

Središnja proslava održana je u četvrtak, 1. travnja 2021. u Gradskoj knjižnici "Franjo Marković" Križevci. Ovogodišnja obljetnica održava se u Godini čitanja koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila na prijedlog Ministarstva kulture i medija, a u sklopu Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja koja pridonosi razvoju kulture čitanja.

Poruka dijeci svijetaSvake godine jedna od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International Board
on Books for Young People) ima priliku biti pokrovitelj Međunarodnog
dana dječje knjige. Ovogodišnju Poruku djeci svijeta napisala je
američka sekcija, član IBBY-a od 1960. godine s porukom djeci svijeta
„Glazba riječi“, koju je napisala poznata američka spisateljica za djecu
Margarita Engle, a dizajnirao Roger Mello, brazilski autor, dobitnik
nagrade IBBY-a za 2014. godinu.

Tim povodom Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva izradila je video povodom obilježavanja rođendana kampanje Čitaj mi! na kojem poznata spisateljica za djecu Željka Horvat Vukelja, ambasadorica Kampanje 2021., čita priču, te se obraća roditeljima o važnosti čitanja naglas djeci od najranije dobi.

Kampanja je počela 3. veljače 2021. obilježavanjem Međunarodnog dana čitanja na glas. I dalje traje, pa podsjećamo na sljedeće aktivnosti koje ćemo obilježiti u sklopu kampanje

• 22. 4. - Dan hrvatske knjige i Dan planete Zemlje
• 23.4. - Noć knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava